Rodzaje pizzy

Formalnie mamy około 50 rodzajów pizzy utworzonych przez kombinację wielu składników.

Nieformalnie rodzajów pizzy jest nieskończenie wiele, przeważająca większość ich nazw, czy smaków zależy od miejsca, gdzie są robione, od kucharza i od typu, czy świeżości składników, z których są robione. Sposób robienia ciasta do pizzy jest indywidualny dla każdego kucharza, każdy z nich ma swój najlepszy sposób, by ciasto zawsze smakowało wyśmienicie. Bywa, że pizza składająca się z tych samych składników różnie się nazywa – zależy to od miejsca, w którym ją zamawiamy.

Najprostszą i najtańszą pizzą nie jest wbrew pozorom i powszechnym opiniom Margherita, a Focaccia. W jej skład – oprócz ciasta wchodzą tylko oliwa i rozmaryn. Focaccia podawana jest jako rodzaj tradycyjnego pieczywa, każdy z regionów może pochwalić się inną recepturą, rodzajem i sposobem podania – od suchego placka, z solą, ziołami, aż po polane oliwą ciasto z suszonymi pomidorami i oliwkami. Focaccia zwykle podawana jest jako przystawka przed daniem głównym, dla zaspokojenia pierwszego głodu oraz jako dodatek do innych potraw.

Pizzę podaje się nie tylko jako okrągły placek posypany grubszą lub cieńszą warstwą dodatków. Jednym z przykładów jest pizza Calzone – połowę okrągłego placka wypełnia się szynką, mozarellą i oregano (w podstawowym przepisie). Przykrywa się ją drugą połową placka, skleja jego brzegi i zapieka.

Najczęściej dodawanymi do pizzy składnikami są sery, wieprzowina, wołowina, drób, ryby, pomidory, cebula, czosnek, oliwki i pieczarki. Można spotkać pizze z owocami morza (krewetkami, małżami, krabem, a nawet ośmiornicą), owocami, jak anasas, kiwi… Skład dodatków na pizzy, którą możemy często zjeść w danej restauracji, zależy od miejsca, a jakim się znajdujemy. Punkty gastronomiczne różnego prestiżu często serwują lokalne wersje znanych rodzajów pizzy, w Polsce na przykład można zjeść pizzę z oscypkiem, czy ogórkiem kiszonym, co w skali światowej jest dosyć rzadko spotykane.

Rodzaje pizzy

Istnieje wiele odmian pizzy z bardzo różnymi dodatkami. Mogą to być m.in. pieczarki, cebula, pomidory, oliwki, ananas, wędlina, owoce morza, ketchup, majonez, a nawet słodkie owoce i sosy.
Włoska pizza ze szpinakiem

  • Pizza neapolitańska (pizza napoletana) – oryginalna pizza neapolitańska jest wytwarzana z lokalnych składników takich jak pomidory San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych na południe od Wezuwiusza, i mozzarelli di bufala campana, która jest robiona z mleka krów wypasanych na bagnach Kampanii i Lazio w półdzikich warunkach. Zgodnie z zasadami wytwarzania tego gatunku pizzy, mąka musi być typu 0 lub 00 (ewentualnie mieszanką tych dwóch rodzajów), ciasto jest wytwarzane z użyciem neapolitańskich drożdży lub drożdży browarnianych. Aby uzyskać najlepszą jakość, zastosowana mąka powinna być wysoko proteinowa (bardziej nadaje się do tego celu mąka chlebowa niż tortowa). Ciasto powinno być wyrabiane ręcznie lub z użyciem wolnoobrotowego miksera. Gdy ciasto narośnie, powinno zostać uformowane tylko rękami, bez użycia wałka lub innych przyrządów mechanicznych. Grubość ciasta nie może przekraczać 3mm. Pizza musi być pieczona przez 60-90 sekund w temperaturze 485 °C w piecu opalanym drewnem dębowym. Po wypieczeniu powinna być chrupiąca, krucha i aromatyczna. Pizza neapolitańska ma status „gwarancji tradycyjnego specjału” we Włoszech. Status ten ogranicza jej podawanie do trzech wariantów:
  • pizza marinara, która zawiera pomidory, czosnek i oregano oraz oliwę z pierwszego tłoczenia (większość pizzerii w Neapolu dodaje do tego rodzaju również bazylię);
  • pizza Margherita, zawierająca pomidory, plasterki mozzarelli, bazylię oraz oliwę z pierwszego tłoczenia;
  • pizza Margherita extra, która zawiera pomidory, mozzarellę z Campanii (w okrągłych plasterkach), bazylię oraz oliwę z pierwszego tłoczenia.

W 2009 pizza „neapolitańska” została zastrzeżona[1] przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny z certyfikatem TSG. Pizzę o tej nazwie na całym świecie można będzie teraz wyrabiać tylko wg ściśle określonej receptury, tzn. ze specjalnej mąki, soli morskiej, sera mozzarella z mleka bawolego, oraz piekąc na kamiennej płycie w piecu opalanym drewnem.

  • Pizza typu Lazio – dostępna w wielu częściach Włoch jako pizza na wynos o grubości ciasta od 1 do 2cm (taka pizza jest zazwyczaj pieczona w kuchenkach elektrycznych) oraz jako pizza serwowana w restauracjach (posiada cieńszy placek, wypiekana jest na ogół w piecach opalanych drewnem).
  • Pizza sycylijska – pizza z grubym ciastem o prostokątnym kształcie, podawana z sosem pomidorowym, serem i wybranymi dodatkami.
  • Pizza biała (pizza bianca) – nie zawiera sosu pomidorowego, lecz sos biały, najczęściej na bazie mleka lub pesto. W Rzymie określenie pizza bianca odnosi się do zapieczonego chleba z dodatkiem oliwy, soli i sporadycznie z liśćmi rozmarynu.

Słowa chrakteryzujące: , , , , , , , , ,

Jeszcze nikt nie dodał komentarza. Skomentuj pierwszy!

A jaka jest Twoja opinia?